Aquarama 2011 - Selamat datang Singapore

Text a foto: MUDr. Vladko Bydžovský

IMG_3107

Výše uvedený název článku je pozdrav, který používají především malajští obyvatelé Singapuru. Toto město leží na četných ostrovech, jejichž plocha je asi 704 km2. Tak se dá mluvit o malém státečku, kdo se ale vyzná ve financích, ví, že město je v tomto světě vlastně gigantem. Není to jen přístav, který patří k největším na světě a odkud se nyní vyváží většina ryb z oblasti jihovýchodní Asie, špičková a světově významná je i každé dva roky se opakující výstava Aquarama. Ta měla letos již své 11. konání. Na výstavě jsme byli prvně před dvěma lety společně s mojí dcerou. Tehdy tam vznikla myšlenka uspořádat společně s Horstem Linkem výpravu o dva roky později a opět tuto skvělou výstavu navštívit. A tak se stalo. Letos jsme tu byli čtyři zástupci EAC/AKL, mezinárodního společenství labyrintkářů. Bohužel já bez dcery, která byla pracovně zaneprázdněná a tři kamarádi, Horst Linke, Heinrich Bayer a Rüdiger Schäfer. Zastavili jsme se tu na tři dny na cestě z Indonésie (Kalimantan Tengah) do Malajsie. Horst tu měl důležitou práci jako porotce v soutěži bojovnic. Také i letos se výstava konala ve výstavním centru Suntec Singapore ve dnech 26.5.-29.5.2011. Tradičně ji oficiálně zahájil Dr. Mohamad Maliki bin Osman, státní sekretář ministerstva pro rozvoj.

IMG_3101

Tentokráte byla výstava Aquarama o něco menší než obvykle. Plocha byla sice stejná jako před dvěma lety, tedy 10.600 m2, ale akce se zúčastnilo méně vystavovatelů než posledně. Návštěvníků ale letos bylo více, celkem 120.400 za čtyři dny! Pro nás nepochopitelné množství. Přítomno bylo celkem 126 vystavovatelů, z nich 77 ze zahraničí. Ti reprezentovali 23 zemí. Největší pavilony měly země jako Singapur, Srí Lanka, Thajsko nebo Thajwan. Neviděli jsme ale zástupce zemí jako Korea, Vietnam měl jen minimální zastoupení. Vedle velice kvalitního odborného programu, na kterém se účastnili přední odborníci z celého světa, nás zaujaly vlastní části této skvělé výstavy: jako tradičně i letos byla vystavována mořská akvária, nanoakvária i skvěle zařízená výstavní akvária. Pro příští akci pořadatelé plánují i mořská nanoakvária!

IMG_3435

Tento rok přibyly i novinky, a sice různé soutěže. Např. určit počet ryb ve vystavovaných výstavních nádržích. Potřebovalo to nejen trpělivost, ale i značnou dobu. Soutěžilo se o nejlepší foto návštěvníků, ale i o nejlepší dětskou kresbu.

A co na závěr? Shrnuto: Vynikající, velice pestré, doporučujeme ke shlédnutí. Snad jediné dodám – selamat jalan Aquarama 2013!

IMG_3135

Článek vyšel ve spolupráci s akvaristickým magazínem AKVÁRIUM živě, který se jako jeden z mála relativně pravidelně věnuje i rybám rodu Betta. Tento článek se spoustu dalších doprovodných fotografií lze shlédnout v 5. čísle, září/říjen 2011.

Pravidelný editorial, obsah aktuálního i starších čísel a informace ke zvýhodněnému předplatnému najdete na webových stránkách magazínu. AKVÁRIUM živě vychází jako dvouměsíčník. V rámci předplatného 6-ti čísel magazínu získáte vlastně jedno ze šesti čísel ročně zdarma a to již určitě za to stojí.

IMG_3103

IMG_4164

IMG_3134

IMG_3436

IMG_3131

IMG_3132

IMG_3260

IMG_3186