Jiří Bošina aneb malá Asie v Čechách

Ještě než jsme vyrazili na srpnovou výstavu bojovnic v Holandsku, strávil jsem jeden den v království Jiřího Bošiny, dobře známého a respektovaného chovatele akvarijních ryb a v posledních letech obzvláště šlechtěných bojovnic. To, co mi bylo představeno, mě uchvátilo natolik, že nezůstalo u návštěvy jediné ani poslední. Kdo to má do Thajska daleko, domluvte se s Jiřím na návštěvě… Toto interview vám přinášíme jakožto příjemnou připomínku letních dnů a motivaci do dalšího chovu tohoto klenotu jihovýchodní Asie.

Jatuchak: jedno z největších tržišť na světě

Ve spolupráci s akvaristickým magazínem AKVÁRIUM živě vám přinášíme fotoreportáž V. Bydžovského, odborného poradce časopisu AKVÁRIUM živě a autora několika set akvaristických článků, z návštěvy jednoho z nejvýznamnějších tržišť v thajském Bangkoku - Jatuchak.

Iridizující bojovnice

Iridescenci nelze považovat za pravý pigment, ale za fyzický fenomén, který je hlouběji ovlivněn pravou pigmentací. Je to zvláštní typ buněk obsahující bezbarvý, krystalicky formovaný guanin. Díky přítomnosti těchto krystalů dojde k rozložení a odražení světla o různé vlnové délce, která je taktéž ovlivněna přítomností melaninu – to je základ, díky kterému se mnohdy na těle ryb zrcadlí až metalicky modrý lesk v různých odstínech.

Daniel Dekánek

Meet the Members! Přinášíme vám další chovatelské interview s Danem, se kterým se mnozí jistě dobře znáte z prodejních výstav pořádaných Klubem.Akva.Sk v Bratislavě nebo akvarijních burz v Trnavě. Zájemce o chov bojovnic dokáže oslovit nespočtem barevných variet a forem výjimečné kvality a mile rád vám poradí s jejich chovem. Kvalitu a jeho zájem o chov bojovnic dokládají neopomenutelné úspěchy na soutěžních výstavách bojovnic v Česku, Slovensku a Holandsku.

Betta splendens od trenia po separovanie

Pred pokusom o trenie bojovníc Betta splendens by sme sa mali zamyslieť na tým, o čo nám ide. Skúsiť to? Rozmnožovať pre radosť? Šľachtiť?