Akvarista Plzeň 2010

Tomáš Chuda, Lukáš Nimberger

Závěrem letních prázdnin uspořádal spolek plzeňských akvaristů Iris již 9. tradiční výstavu akvarijních ryb spojenou s mezinárodní soutěží rozdělenou do tří kategorií: o vítězství zde bojovala tria guppy, páry Xipho-molly a samečci bojovnic pestrých. Oproti letům minulým byl však termín posunut o týden dále a tak se akce kryla i s jinými kulturními událostmi. Možná největší akcí města Plzně je totiž ve stejném termínu konaný Pilsnerfest. Oslava nejcennějšího symbolu českého pivovarnictví, plzeňského piva, byla spojena s hudebním festivalem, který i přes nepřízeň poměrně chladného počasí s dešťovými přeháňkami navštívilo rekordních 50 tisíc návštěvníků. V množství dobře známých kapel by si našel každý to své. Celý festival byl jistě příhodným programem na sobotní večer pro dobrodružné akvaristy, kteří do Plzně přicestovali z celé České republiky i zahraničí. Na výstavě byste potkali dobře známé tváře přátel ze Slovenska, Německa i Rakouska. Doufejme, že kulturní program bude pro návštěvníky příští rok stejně zajímavý, jako letos.

2_IMG_4870_1
Pohled na výstavní stojany. Vše bylo vystavěno oboustranně.

Ale zpět k výstavě. Letošní ročník zaznamenal několik drobných změn v části výstavy věnované šlechtěným samečkům bojovnice pestré. Oproti předchozím ročníkům soutěže probíhalo hodnocení podle standartu Splendenspower.cz Betta Show Handbook, čímž bylo upuštěno od neaktuálního standartu IGL, který již nestačil pro objektivní posouzení kvalit a samotné zastoupení moderních forem bojovnic ve vlastních výstavních třídách, jimiž jsou dnes velmi populární Halfmoon, Crowntail a ušlechtilí krátkoploutví samci bojovnic. Hodnocení se ujala vzácná návštěva z Německa, a to bývalá předsedkyně německého European Halfmoon Betta Breeders Club, paní, Marion Schultheiss, která je současně vyškoleným a certifikovaným posuzovatelem amerického International Betta Congress s celosvětovou působností. Dalšími posuzovateli byl Josef Šalom, člen České labyrintkářské asociace při UACZ a slovenský přítel Ľudovít Fujko ze spolku Akva Martin při SZCH. Nové výstavní třídy, nový systém hodnocení a zvláštní ceny pro vítěze doplněné o speciální produkty pro chovatele bojovnic od nadnárodní společnosti Ocean Nutrition, to vše jsme si pro podporu chovatelství nadělili ke vzácnému svátku, ke 100 letům od prvního vědeckého popisu Betta splendens, jehož autorem byl C.T. Regan.

2_IMG_4779_1
Marion Schultheiss přednáší o soutěžním standardu IBC.

Zájem ze strany vystavujících byl velmi bohatý, ovšem rekord jsme zaznamenali právě v kategorii samečků Betta splendens. Zde jsme totiž měli za celou historii spolku nejvíce výstavních kolekcí, a proto není divu, že také poprvé nestačila 80místná kapacita výstavního stojanu a s vystavením celkových 91 kolekcí od 30ti chovatelů nám musela vypomoci právě Marion Schultheiss, která si na výstavu přivezla i svůj malý prodejní transportní stojan, kde jsme zbylé kolekce posoudili a vystavili. Výstavy živorodých ryb se zúčastnilo celkem 182 soutěžních kolekcí chovatelů ze šesti zemí Evropy. Podrobnější výsledky soutěží a další termíny výstav najdete na stánkách www.irisplzen.cz.

2_IMG_5047_1
Druhá strana výstavního stojanu s prodejním stánkem německých chovatelů. Na PC poskládaném v přenosném kufříku nám byly prezentovány a komentovány fotografie ze zahraničních výstav.

Návštěvníci mohli ocenit krásy výstavních ryb hned v přízemí budovy, avšak možnost prohlédnout si výstavní akvária, kde mohli mimo jiné vidět i majestátní Pterophyllum altum, novou varietu Mikrogeophagus ramirezi „Blue Electric“ nebo závojovou formu neonek obecných a nakoupit z bohaté nabídky ryb, rostlin, techniky, krmiv i literatury, lákala příchozí i o patro výš. Další kulturní vložkou týkající se výstavy byla sobotní přednáška od Ladislava Tichavského. Zajímavé pojednání o L-sumcích doplňovaly fotografie nejen z odchytů v přírodě, ale také z vlastní odchovny.

2_IMG_5140_1
Výstavní nádrže v druhém patře.

Zájem o nedělní aukci výstavních kolekcí pavích oček, Xipho-molly a bojovnic byla povzbuzující. Mladí chovatelé, budoucí vystavovatelé, museli rodičům pěkně zamávat s měsíčním rozpočtem, neboť právě děti měly při aukci poslední, vítězné slovo. Nejžhavěji se sice licitovalo u aukčního prodeje bojovnic, ale některé skutečně krásné kolekce trií pavích oček také nenechali nakupující návštěvníky chladnými. Věříme, že nám návštěvníci zachovají přízeň i v příštím jubilejním roce, kdy bude spolek Iris pořádat kulatou 10. výstavu a zároveň oslaví i magické 111. výročí od založení spolku plzeňských akvaristů.
Na závěr se sluší poděkovat všem vystavujícím, odborným posuzovatelům, celému spolku Iris za bezproblémovou organizaci výstavy a jejího průběhu a v neposlední řadě také sponzorům, zejména firmě A.T.K. Svatopluk Ondřej, jež věnovala pro soutěž samečků bojovnic zajímavé sponzorské ceny.

Betta Show Akvarista Plzeň 2010


2_2_IMG_4628_1_1
Posuzování výstavních kolekcí.

2_IMG_4640_1
Posuzování výstavních kolekcí.

2_IMG_4934_1
Absolutní vítěz výstavy - Best of Show. Vítěz výstavní třídy DT.

2_IMG_5200_2
Předávání cen vítězi soutěže. Jan Bürgel (druhý zprava) působí i na Splendenspower.cz fóru aka JANBURGEL.

2_IMG_5059_1
Poháry, kokardy a produkty od Ocean Nutrition, jako ceny pro chovatele živorodých a bojovnic.

2_IMG_5070_1
Slavnostní předávání cen vítězům na společenském setkání v blízké restauraci U Řezníka.

2_IMG_5074_1
Slavnostní předávání cen vítězům na společenském setkání v blízké restauraci U Řezníka.

2_IMG_5141_1
Hojně navštěvované prodejní stoly.

2_IMG_5151_1
Pánové Sýkora (vlevo) ze společnosti Fytosel a Kolín (vpravo) z časopisu Akvárium živě.