Hristo Atanasov aka XBetta

Autor: Lukáš Nimberger (LN) a Hristo Atanasov (HA)

Bild-14177

LN: Kdy a proč jsi vlastně začal s chovem šlechtěných bojovnic Betta splendens? Vzpomínáš si ještě, kdy jsi poprvé rozmnožil svůj první pár bojovnic?

HA: Můj zájem o bojovnice začal již před 15 ti lety, naneštěstí jsem tehdy mohl sehnat pouze VT. Když jsem před dvěma lety brouzdal Internetem, našel jsem několik internetových stránek jihoasijských chovatelů bojovnic. Byl jsem ohromen barvami i variacemi, které nabízeli. Moje první kvalitní bojovnice jsem objednal od „Bobyho“ z BETTA4U, z Malajsie.

Bild-19043

LN: „Dělal“ jsi někdy i jiné druhy ryb než jsi začal s bojovnicemi?

HA: V minulosti jsem choval terčovce, sumečky, gupky a další druhy ryb.

LN: Můžeš nám popsat svoji pěstírnu, jakým rybám se věnuješ, v jakém počtu je chováš a jak často je množíš? Jaká je celková kapacita tvojí pěstírny?

HA: Momentálně má moje pěstírna zhruba 25 metrů čtverečních, kde je 12 vytíracích nádrží, každá o objemu 25 litrů, 10 rozplavávaček od 60 l do 100 l a asi 200 3 l sklenic. Bohužel jsem teď několik měsíců nezačal s žádnými novými odchovy, protože jsem měl několik projektů, na kterých jsem pracoval. S radostí ale mohu říct, že budu mít brzy více času na další odchovy.

Bild-17285

LN: Na jakých barevných a tvarových formách zrovna pracuješ a jaká je tvá nejoblíbenější?

HA: V současné době se soustředím na všechny odstíny zbarvení „dragon“ – HM a HMPK, ale současně také pracuji na třech liniích CTPK s metalickým zbarvením dragon. Bude trvat minimálně další rok, než dosáhnu požadovaného výsledku.

Bild-17466

LN: Jsi členem nějakého sdružení chovatelů bojovnic? Účastníš se soutěžních výstav bojovnic, jestli ano, s jakým úspěchem?

HA: Ano, jsem členem EHBBC (European Halfmoon Betta Breeders Club). V roce 2008 jsem zvládl zúčastnit se čtyř výstav. Na výsledky a obrázky vítězů se můžeš podívat na mých webovkách: http://www.xbetta.eu

Bild-9619

LN: Jak má podle tebe vypadat ideální bojovnice; Podle jakých rysů vybíráš rybky do dalšího chovu?

HA: V současné době se soustředím hlavně na rozprostření hřbetní ploutve, snažím se ji udělat širší.

Bild-14493

LN: Jak velké jsou tvoje vytírací nádrže a jak jsou vybaveny?

HA: Jak jsem již řekl, mají 25 litrů a rozměry jsou 40 x 25 x 25 cm. Když dám ryby do tření, používám kousek polystyrenu, plovoucí rostliny, PET láhev pro samici a přípravek Atison´s Betta SPA.

Bild-6195

LN: Čím krmíš potěr a čím svoje starší kvalitní samce?

HA: Potěr krmím živými naupliemi žábronožky solné a Atison's Betta Starter. Kvalitní jedince krmím Atison´s Betta Food a mraženým krmením.

Bild-17723

LN: V jakém věku dokážeš u mladých ryb rozlišit ryby výstavních kvalit s ušlechtilými rysy.

HA: Myslím, že bys měl rozpoznat opravdové kvality po 4. měsíci stáří.

LN: Kdy separuješ první samce a jak velká jsou tvá bettária?

HA: Začínám separovat, když rozeznám jejich pohlaví, tedy okolo 7. – 8. týdne, a moje bettária mají 2, 3 a 5 l.

Bild-12064

LN: Crowntail bojovnice mívají často kučeravé a pokroucené paprsky ploutví. Co myslíš, je to dáno genetickými vlohy nebo to může chovatel nějak ovlivnit, prozradíš jak?

HA: Myslím, že je to genetický problém, a není to ovlivnitelné chovatelem. S F3 budeš potřebovat jinou krevní linii.

Bild-14723

LN: Co si myslíš o zápasech bojovnic? Na světě je to čím dál tím více populární. Přemýšlíš o chování některých bojovnic jen kvůli zápasům?

HA: Je pravda, že v současnosti jsou souboje těchto ryb opravdu populární, ale já s tím nesouhlasím a nikdy bych nechoval bojovnice pro souboje.

Bild-19949

LN: Máme mnoho moderních tvarových forem bojovnic, máme rosetaily, symetrické PK, doubletaily ve všech formách… Jakým směrem myslíš, že se bude šlechtění bojovnic dále ubírat? Setkal ses už s bojovnicemi označovanými jako „Flowehorn“ (s hrbem na čele) a co si o tom myslíš?

HA: Mám rád všechny typy bojovnic, kromě bojovnic obřího vzrůstu. Vždy musíš být pečlivý při výběru rodičů, protože odchovy jsou často geneticky postižené a deformované. Nemyslím si, že se flowerhorn hodí k bojovnicím, ale to je vlastně věc osobního vkusu.

Bild-15525

LN: Co říkáš klasickým Veiltailům? Lidé už je většinou nevidí na e-shopech nejznámějších chovatelů. Odchováváš je? A proč myslíš, že teď už nejsou tak populární?

HA: VT je nejstarší chovatelská forma a já osobně jsem je měl mnoho let, ale už je nechovám. Myslím, že by chovatelé měli mít k této formě respekt, protože konec konců Halfmooni a jejich současná popularita je tam kde je, jen díky tomu, čím to vše začalo, a to jsou právě „veiltailové“.

Bild-14861

LN: Co bys doporučil začínajícím chovatelům?

HA: Dělat tohle skvělé hobby s láskou a nadšením.

LN: A poslední otázka; čím fotíš?

HA: Jsem obrovský fanda Canonu, fotím s Canon EOS 400D.