Jamie King

Autor: Tomáš Chuda (TCh) a Jamie King (JK)

IMG_8124

Jméno: James King
Přezdívka: paradox_error
Bydliště: Praha, Česká republika
Kontakt: paradoxerror<at>hotmail.com

TCh: Kdy a proč jsi vlastně začal s chovem šlechtěných bojovnic Betta splendens? Vzpomínáš si ještě, kdy jsi poprvé rozmnožil svůj první pár bojovnic?

JK: K první bojovnici, byl to veiltail, jsem se dostal, když mi bylo 18 let a brzy následovalo několik dalších crowntail samců. S odchovy jsem začal chvíli nato, když jsem zjistil, že bydlím jen pár kilometrů od australského importéra, kde jsem získal nějaké kvalitní CTčka a HMPK.

TCh: Věnoval jsi se někdy i chovu jiných druhů ryb nebo dalších zvířat?

JK: Když jsem byl ještě kluk, choval jsem australské papoušky a pěnkavy. Měl jsem tři voliéry a snad více než 200 ptáků.

TCh: Jsi členem nějaké sdružení chovatelů bojovnic?

JK: Jsem členem IBC, EHBBC a také odborným rádcem na bettas4all.nl fóru. Na několika výstavách EHBBC a Bettas4all, kde se používal soutěžní standard Bettas4all, jsem byl asistujícím posuzovatelem.

2_3rd_place_AOC_darkbody_HMPK_male_Hannover_12_4th_place_darkbody_female_Hannover_1
3. místo AOC, HMPK samec (Hannover 2010) a 4. místo Darkbody, samice (Hannover 2010)

TCh: Máš nějakého oblíbeného chovatele nebo svého „Betta Guru“?

JK: Jednoznačně Joep Van Esch! - http://www.bettaterritory.nl/

TCh: Pamatuješ si ještě, kde jsi získal svůj základ chovu?

JK: Jak už jsem zmínil, byly to ryby z petshop-u, dokud jsem nezískal ryby výstavních kvalit od místního importéra, Jodi-Lea Mathison.

TCh: Jak si obvykle sháníš nové ryby do chovu?

JK: Původní ryby chované už tady v Evropě jsem sehnal v roce 2009 na výstavě bojovnic v Bratislavě. Většina z nich byla od x-betta. Pak jsem se dal dohromady s bettas4all a EHBBC, takže většina mých chovných ryb pochází od mnoha dalších chovatelů z Evropy.

2_DSCF10141_1

TCh: Na jakých barevných a tvarových formách zrovna pracuješ a jaká je tvá nejoblíbenější?

JK: Líbí se mi dragoni a metalické barvy, takže tady mám linie  dragon HMPK, metalické HMPK a stejně tak HM dragony a metalické HM v jednotlivých liniích. Zvažuji, že zkusím chov CTPK. Vlastně se mi moc líbí všechny formy, když to správně jiskří a mají vyrovnané oploutvení.

TCh: Jak vybíráš rybky do tření a jakých charakteristik si všímáš?

JK: Vybírám statné a vitální rybky, bez vloh pro rosetail oploutvení a dalších tělesných vad. Někdy je také důležité znát genetický potenciál dané linie. Na pohled ne úplně perfektní rybka může být stejně dobrá nebo dokonce lepší než vítěz výstavy. Aktuálně si všímám u svých HMPK hlavně široké dorsale a  paralelní anale, u závojových HM zase vyrovnaného oploutvení, které se zvětšujícím se věkem neztrácí na kvalitě.

2_DSCF1673_1

TCh: Můžeš nám popsat svou pěstírnu, tvé betí teritorium? Jaké a jak velké nádrže používáš a jak jsou vybavené?

JK: Mám dvě velké nádrže okolo 100 litrů pro dorost, tři menší vytíračky a prostor pro zhruba 60 separovaných ryb.

TCh: Jak často dáváš rybky do tření?

JK: Zhruba každý měsíc založím 1-2 výtěry.

2_DSCF1195_1

TCh: Jaké krmivo používáš pro potěr a jaké máš pro odrostlejší rybky výstavních kvalit? Jak často je krmíš?

JK: V průběhu prvního týdne začínám krmit potěr vaječným žloutkem, později živou artemiíí a odskouřápkovanými vajíčky artemie. Po měsíci začínám krmit mlýnkem na pepř na dostatečně malé kousky nadrcenými granulemi Attisons Betta Pro. V průběhu prvního měsíce je krmím dvakrát až třikrát denně, později už jen 1-2 krát.

TCh: V jakém věku dokážeš u mladých ryb rozlišit ryby výstavních kvalit s ušlechtilými rysy.

JK: Neřekl bych, že je důležité odhadovat kvality ryb příliš brzy; Mohlo by to vést ke zklamání. Ale kolem 6 – 8 týdne lze říci, že se tady klube něco pěkného a po 12 týdnech poznám, která z nich bude nádherná.

2_MeetthemembersParadoxerror9_2

TCh: Kdy separuješ první samce a jak velká jsou tvá bettária? Jak často v nich měníš vodu?

JK: Sejde na tom. Když jsou rybky příliš agresivní, oddělím je brzy. Dokud se ale nervou, zůstávají v nádržích pro dorost. Zpravidla je separuju při velikosti 2,5 – 3 cm. Agresivní nebo kvalitní samičky separuji také. Mám 60 dvoulitrových sklenic pro separované rybky a pár pětilitrových nádrží pro dospělé halfmoony. Vodu měním každý 2 – 4 den, záleží na tom, jak jsem zaneprázdněný. Většinou mi to zabere půl hodiny, v začátcích to ale trvalo mnohem déle.

2_jamies_betta_stand_1

TCh: Kolik míváš obvykle separovaných ryb?

JK: 50 – 60, podle toho jestli se blíží výstavy nebo jak početné jsou výtěry.

TCh: Jakou teplotu udržuješ svým rybám?

JK: V rozplávkách 28° C, stejně tak ve vytíračkách. Betária mám vyhřívaná topným kabelem pod nimi, který je vyhřeje na 23 – 25° C.

TCh: Co říkáš klasickým veiltailům? Odchováváš je? A proč myslíš, že teď už nejsou tak populární?

JK: Nechovám je, ale líbí se mi. Nedávno jsem vidě VT dragony a ty mě nadchli! Jsem také velmi rád, že na nadcházející výstavě Betta Show 2011 máme registrovány tři chovatele VT. Je potěšující, že jsou zde stále chovatelé, kteří tuto nedoceněnou formu chovají.

2_DSCF1928_1

TCh: Jak jsi narazil na naše Splendenspower.cz fórum?

JK: Google… :)

TCh: Co bys vzkázal nebo z vlastní zkušenosti doporučil začínajícím chovatelům a členům fóra?

JK: Začněte pozvolna! Sám jsem do toho chtěl skočit naplno a mít všechno hned, ale není to levná záležitost a brzy to začne být náročné. Vydržujte si pár samců, pak se rozhodněte, jestli je chcete odchovávat. Zkuste první výtěr, a uvidíte, jak vám to půjde. Sám jsem začal příliš rychle se vším možným, a brzy jsem toho měl plnou hlavu. Něco se nepovede velmi snadno. Rybka umře, z výtěru sejde a tak podobně, jenže to se stává i těm nejlepším. Nenechte se odradit a zkuste to znovu. Hlavně by tento koníček měl být zábava, tak se ujistěte, že tomu tak bude.

TCh: A poslední otázka; Pokud fotíš, čím fotíš svoje ryby?

JK: Fujifilm Finepix S1000fd. Není nejlepší, už je trochu starší, ale stále zvládne s trochou trpělivosti udělat dobré fotky.

IMG_8041

IMG_8323

IMG_8320

2_DSCF1521_1

2_DSCF10691_1

2_DSCF1073_1

2_DSCF1069_1

2_bDSCF1032_1

2_DSCF10321_1

2_DSCF1935_1

2_DSCF10641_1

2_DSCF10081_1