Jatuchak: jedno z největších tržišť na světě

Text a foto: MUDr. Vladko Bydžovský

Betta Bangkok Jatuchak 23

Protože se každoročně v Bangkoku zastaví spousta Čechů a mezi nimi mnoho akvaristů, bude vhodné nabídnout jednu zastávku v tomto městě, která může být zajímavá pro celou rodinu. Dá se tady nakoupit úplně všechno, ženy si přijdou na své při procházení obchody s oblečením, kosmetikou, koženým zbožím, ale třeba je překvapí i nábytek nebo starožitnosti. Děti tu mají rovněž neskonalou možnost koupit si téměř všechno ze svých snů za daleko nižší ceny než v Evropě. A akvaristé? Jeden den je málo!

Betta Bangkok Jatuchak 22

Tržiště leží v severní části města. Když taxikáři, kteří jsou tu mnohonásobně levnější než v Praze, řeknete „čatučakmarkt“, nemusíte ani umět anglicky. Bude vědět, o co jde. Jde totiž o jedno z největších tržišť na světě, které jsem měl letos množnost navštívit již potřetí. Na ploše téměř 14 ha najdete přes 15.000 jednotlivých obchůdků. Akvaristika tu má plochu větší než jsou čtyři fotbalová hřiště. Denně tu projde přes 200.000 návštěvníků, oficiálně je tu otevřeno v sobotu a v neděli od 7:00 do 18:00 hodin, ve všední dny tu ale tržiště funguje rovněž. Připravte se jen na to, že si tu budete připadat jako v prádelně. Obrovská vlhkost a teplo je všudypřítomné. Laciné limonády nebo pivo si tu ale koupíte na každém rohu. Praktický je malý ručník na utírání potu.

Betta Bangkok Jatuchak 07Autor příspěvku, MUDr. Vladko Bydžovský.

Z akvaristického světa tu koupíte snad všechno. Obrovská nabídka sladkovodních i mořských rybek, jak z thajských vod, tak z celého světa. Příslušenství je většinou čínské výroby ve velmi zajímavých cenách, krmení jak suché, umělé, ale především živé – jaké si jen budete přát. Je to výhodné pro krmení rybek, které si povezete s sebou, když se ještě pár dní zdržíte v Thajsku. Koupíte tu moinu, živou žábronožku, patentky i nitěnky. Sám jsem obdivoval hlavně chovy bojovnic. Vždyť to jsou typické thajské ryby. Zvláště Betta smaragdina je tu ceněná, jen samičky se těžko shánějí. Když se alespoň trochu domluvíte anglicky, obchodník je vám ochotně sežene u jiného kolegy. Rovněž další bojovnice, především bojovnice pestrá (B. splendens) nebo bojovnice nebojová (B. imbellis) jsou tu v takových barvách i tvarech, jaké v Evropě neuvidíte. Kdo má rád trnuchy nebo arapaimy, uvidí je rovněž. Východoafrických cichlid je v Thajsku snad více než v samotné Africe. Českému akvaristovi se zaleskne oko, když uvidí nádherné neonky. Rovněž množství dalších teter ukazuje, že se musíme více snažit, abychom udrželi naši kvalitu a konkurenceschopnost. Když budete v Bangkoku, Jatuchak si nenechte ujít!

Betta Bangkok Jatuchak 17

Betta Bangkok Jatuchak 18

Článek vyšel ve spolupráci s akvaristickým magazínem AKVÁRIUM živě, který se jako jeden z mála relativně pravidelně věnuje i rybám rodu Betta. Exkluzivně pro náš portál byl článek doplněn zvláštním tematickým výběrem fotografií. Tento článek se spoustu dalších doprovodných fotografií lze shlédnout v 5. čísle, září/říjen 2011.

Pravidelný editorial, obsah aktuálního i starších čísel a informace ke zvýhodněnému předplatnému najdete na webových stránkách magazínu. AKVÁRIUM živě vychází jako dvouměsíčník. V rámci předplatného 6-ti čísel magazínu získáte vlastně jedno ze šesti čísel ročně zdarma a to již určitě za to stojí.

Betta Bangkok Jatuchak 10

Betta Bangkok Jatuchak 15

Horst Linke Betta Bangkok Jatuchak 14

Betta Bangkok Jatuchak 20

Betta Bangkok Jatuchak 12

Betta Bangkok Jatuchak 16

Betta Bangkok Jatuchak 05

Betta Bangkok Jatuchak 03

Betta Bangkok Jatuchak 04

Betta Bangkok Jatuchak 02

Betta Bangkok Jatuchak 06

Betta Bangkok Jatuchak 09

Betta Bangkok Jatuchak 21

Betta Bangkok Jatuchak 11

Betta Bangkok Jatuchak 19

Betta Bangkok Jatuchak 26

Betta Bangkok Jatuchak 24

Betta Bangkok Jatuchak 25

Betta Bangkok Jatuchak 13

Betta Bangkok Jatuchak 01

Chatuchak Weekend Market