Jiří Bošina aneb malá Asie v Čechách

Autor: Tomáš Chuda (TCh) a Jiří Bošina (JB)

00

Jméno: Jiří Bošina
Věk: 54 let
Bydliště: Děčín, Česká republika
Kontakt: bosinajiri<at>seznam.cz

TCh: Kdy a proč jsi vlastně začal s chovem šlechtěných bojovnic Betta splendens? Co tě na nich tak uchvátilo a dlouhodobě přitahuje? Vzpomínáš si ještě na svůj první chovatelský úspěch s bojovnicemi nebo na kterých rybách jsi vlastně začínal? Jak dlouho se vůbec věnuješ akvaristice?

JB: První, tehdy skutečné Betta splendens v červené barvě jsem choval a v malém množství odchovával asi v roce 1963, to mě bylo 6 let. Měl jsem tehdy více druhů rybiček a dodnes vím, co jsem ve které nádrži odchovával, ale které byly ty první, to tedy opravdu nevím. Se současnými kříženci několika druhů bett ty tehdejší mnoho společného neměly. Teprve po mnoha letech jsem se znovu pustil do chovu moderních bett. Kamarád mi na aquabidu ukázal v roce 2008 thajské betty, jaké jsem do té doby neviděl. K nám se nic v takové kvalitě snad dodnes nedovezlo. Bylo mi jasné, že si je musím sám udělat. A pro mě to byla VÝZVA.

TCh: Vzhledem k objemu tvé pěstírny, je odpověď nasnadě, ale i přesto se zeptám… Věnoval ses někdy chovu i jiných druhů ryb nebo dalších zvířat? Máš nějaký další oblíbený druh nebo jinou skupinu ryb mimo bojovnic?

JB: Těch druhů je více. Vesměs drobné druhy, které se vejdou do akvária. Mě vždy lákaly nové druhy ryb, nejlépe nově v přírodě objevené. Řadu teter, sumečků, apistogram, labyrintek a jiných jsem v naší republice odchoval jako první a pak jsem je mohl předávat svým přátelům. Tak jsem zavedl například Corydoras adolfoi, Corydoras semiaquilus „Black Peru“, Corydoras imitator, Corydoras oiapoquensis, Malpulutta kretseri, Hyphessobrycon amapaensis, Hyphessobrycon sp. “Junior”. U posledního druhu bylo docela úsměvné, když o něm referoval Hans-Georg Evers ve Žďáru nad Sázavou, že ho před půl rokem objevil a přivezl v malém množství do Německa, a že se jen obtížně množí. Já měl v tu chvíli na stejném místě první odchovy pro kamarády. Asi jako jediný akvarista na světě jsem odchoval Phractolaemus ansorgii. A vůbec jako dosavadní perlu mé akvaristiky musím uvést objev zcela nového druhu tetry. Zatímco všichni jezdí objevovat nové ryby do přírody, tak já jsem ji objevil v Praze! Je tím sice znevýhodněna pro neznámou přírodní lokalitu výskytu a je prozatím nepopsaná. Ve světě ale vzbudila pěknou vlnu zájmu po jejím zveřejnění v americkém TFH. Její obrázek přikládám:

red devil tetra
“Red Devil” tetra.
Dr. Karel Zahrádka

Akvaristika nabízí všem zájemcům široké pole možností. Nádherná holandská akvária, pravé zahrádky pod vodou. Či krajinky ve stylu Takashi Amana. Chovem krevetek, raků, axolotlů, mloků a čolků, krabů, nejrůznějších druhů rybiček barevně a tvarově tak různorodých, je akvaristika nesmírně zajímavým hobby. Za svůj dosavadní život jsem vyzkoušel snad všechno a bylo to moc hezké a zajímavé. Mám rád všechny ty vodní stvoření.

Dříve jsem úspěšně choval poštovní holuby a dosahoval jsem i pěkných výsledků na závodech. U nich jsem se naučil ovládat zákony genetiky. Museli být nejen hezcí a vitální, ale i chytří aby mohli porážet soupeře na závodech. To byla velká škola, která se mi nyní hodí i při chovu bett.

TCh: Jsi členem nějakého sdružení chovatelů bojovnic nebo jiného akvaristického sdružení?

JB: Jsem členem a současně jednatelem Děčínského klubu akvaristů. V návaznosti na to jsem členem unie akvaristů AKVA CZ, kterou zastřešuje evropská EATA.

Jsem členem i Kampffischfreunde Betta Competitions a Indonesia Betta Group.

13
Jiří v třetí části své odchovny.
Autor: Jamie King

TCh: Máš nějaký ideál akvaristiky nebo cíl, kam by ses chtěl v rámci tohoto hobby ještě dopracovat?

JB: Byl bych moc rád, kdyby naše spolky a kluby v celých Čechách doplnili mladí lidé, kteří by pokračovali v naší práci a koníčku. Naše generace stárne a my máme zoufale malé počty mladých lidí. Před lety byly naše spolky silné a měli jsme ve světě dobrý zvuk. A tak by to mělo být i nadále. Pár dobrých chovatelů jsem vychoval i já. Rád bych pomáhal dalším mladým, ale i starším novým akvaristům v jejich začátcích v akvaristice.

TCh: Máš nějakého oblíbeného chovatele, svého „Betta Guru“, eventuelně jiný zdroj informací o bojovnicích a akvaristice obecně, který pravidelně sleduješ a jinému bys doporučil?

JB: Chci poděkovat celému kolektivu chovatelů a posuzovatelů bojovnic za jejich obětavost při propagaci tohoto ušlechtilého koníčka. Zvláště musím vyzdvihnout snad každodenní práci Tomáše Chudy a kolektivu Splendenspower.cz fóra. Bez těchto lidí by u nás o betách moc známo asi nebylo.

Mimo zdroje, které jsem již jmenoval v organizacích, se dost často podívám na aquabid. Líbí se mi práce Banleangbettas, Aquastar 71, Patsayawan, Greatbetta a Interbetas. Myslím si, že právě oni táhnou celý ten chov dopředu. Možná existují i jiné kvalitní farmy, které ryby na této aukci nenabízejí. Ty ostatní farmy, které se na aquabidu prezentují, ani zdaleka nedosahují jejich úrovně.

IMG_9206
Všechny nádrže jsou náležitě využity.
Autor: Tomáš Chuda

TCh: Máš vlastní internetové stránky, blog nebo jinou internetovou prezentaci?

JB: Ne, to nemám. Možná, že až budu se svým chovem spokojený, si je udělám.

TCh: Naposled nám to zabralo pár hodin, prohlédnout celý tvůj chov. Můžeš nám popsat svou pěstírnu, trochu přiblížit tvé bettí teritorium? Jaké a jak velké/objemné nádrže používáš a jak jsou vybavené/zařízené, celková litráž atp.

JB: Mám 80 kusů 50 litrových, 18 kusů 120 litrových, 9 kusů 300 litrových nádrží. 3 bazény ve skleníku, každý při plném stavu 2,5 kubíku vody. Police na 4000 kusů separovaných samců.

IMG_9205
Jiří má absolutní přehled o všech chovancích. Předvedl nám každou zajímavost vč. tzv. „Big ears“.
Autor: Tomáš Chuda

TCh: Používáš nějaké huminové preparáty nebo jiné přírodní suroviny pro úpravu vody? Kde, z jakého důvodu a do jaké míry? Myslím, že jsem tam něco zahlédl a vypadá to na vlastní recepturu. Prozraď, pověz nám tajné ingredience :-)

JB: Tak to se omlouvám. Recepturu nemohu zveřejnit. Je to souprava léčivých rostlin, které působí proti baktériím a plísním. Tyto také střídám, abych předešel případné rezistenci bakterií. Občas zařadím látky jiné, z chemikálií. To mi udrží vodu v solidní kvalitě a já pak nemusím příliš často měnit vodu. Tyto látky také používám při léčení nových ryb místo antibiotik s velmi dobrými výsledky. Většinou jsou mnohem lepší než chemicky vyrobená léčiva. Snad působí podobně i listy mandlovníku, ten ale jen pozastaví, ale neřeší napadení ryb. Jak jsem zjistil, hlavním zdrojem chorob je v současné době mrazená žábronožka a také její vajíčka určená k líhnutí z Číny.

Pro případné zájemce mohu tyto preparáty dodat za velice příznivou cenu pro ošetření 1.000 litrů vody.

Mám také prostředek na ošetření jiker vhodný pro všechny druhy ryb, které mají delší dobu vývinu (skaláry, apistogrammy, cichlidy, terčovce, piraně, corydorasy a podobně). Jikry, které nejsou oplozené, zbělají, ale nezaplísní a neohrožují zdravé jikry.

TCh: Všiml jsem si, že i přes obrovské množství ryb, které u tebe můžeme vidět, v podstatě vůbec nepoužíváš filtraci, zavedené máš pouze vzduchování a mimo to udržuješ i bujné porosty rostlin. Co to obnáší, co tě k tomu vede a jaké rostliny používáš? Není nutná častější výměna vody?

JB: Vodu u separovaných měním po 10 až 14 dnech. V nádržích asi po měsíci, někdy i mnohem déle. Filtry včetně biomolitanu jsou při mých počtech bet po 3 měsících na vyhození i při použití čerpacích hlav a častém praní. Proto je nepoužívám. Shora uvedené látky spolu s rostlinami Ceratopteris thalictroides, které neuvěřitelně rychle rostou a působí jako přírodní filtry, udělají spoustu práce za mě. Je ale nutné svícení nad nádržemi 12 až 13 hodin denně.

IMG_9195
Ceratopteris thalictroides (rohatec jemnolistý).
Autor: Tomáš Chuda

TCh: Nad čím ale srdce bezpochyby zaplesá, jsou v rámci tohoto hobby naprosto ojedinělé objemné bazény, které máš k dispozici pro chov bojovnic ve skleníku. Snad jako jediný chovatel v celé Evropě k tomu takto přistupuješ a něco takového se dá vidět zpravidla jen v Asii, tak nám trochu přibliž, „co se do nich vejde“ a jak se rybkám daří? Lze je provozovat celý rok, jak staré rybky do nich dáváš a kdy je vylovuješ? Samci si nepoškozují ploutve?

JB: Ve 3 bazénech obsahu po 2,5 kubíku vody může být až 10.000 ryb. Ryby jsou v lepší kondici než v akváriích při skoro nulové práci. Za sezónu, která začíná podle počasí v dubnu nebo v květnu a končí v polovině září, měním vodu jednou až dvakrát. Ceratopteris má listy až 1 metr dlouhé. Dávám tam ryby ve stáří 1 měsíce. Samci se příliš nenapadají a jsou vhodní pro dodání do obchodní sítě.

06
Je to vůbec foceno v Čechách? ;-)
Autor: Tomáš Chuda

TCh: Pamatuješ si ještě, kde jsi získal první kvalitní ryby, které ti posloužili jako seriózní základ vlastního chovu? Jaká to byla chovatelská forma?

JB: Někdy v listopadu 2008 jsem koupil ve “Vivárku” 2 samičky původem od Glasera. Měly asi 1,5 cm. Z nich jsem použil jen jednu, která se mi líbila hned při výběru. Na ní jsem použil 5 HM samců; Po jednom od Lenky Vránové z “Vivárka”, od Martina Boudného a 3 z importů v hodnotě 30,- Kč. Z těchto ryb jsem pracoval až dodnes. O kvalitě nakoupených importů se lze přesvědčit na fotografii z výstavy ve “Vivárku” z roku 2009. Je to koňak. Jak je vidět, žádný zázrak. Později jsem koupil 3 DT ve stejné kvalitě po 30,-Kč. Pak už to bylo 5 samců PK, skoro dragon, z “Vivárka” po 100,- Kč. 2 CT samci po 20,- Kč z importů a nakonec 2 samičky CT z Arcenu (NL). To jsou všechny ryby, které jsem přinesl do chovu. Kupoval jsem tedy geny a ne pěkně udělané ryby.

TCh: Nejednou jsi zmínil, že právě těchto pár ryb se ti nadlouho stalo základem celého chovu. Udělal sis spoustu vlastní barev, které jsi neměl, a „genetiku jsi rozboural až do základů“. A to do takové míry, že například u metalicky modrých linií jsi byl schopen rozeznat rysy divokých forem bojovnic z druhové skupiny splendens, které právě díky mezidruhovému křížení stojí za vznikem těchto nových metalicky modrých barev u bojovnic označovaných jako copper a dragon. Tak trochu to zavání silným inbrídingem, ale oproti nám jsi asi ve výhodě díky obrovskému rozsahu tvého chovu a velké možnosti výběru. Mohl bys nám i přesto poreferovat o benefitech a úskalích takovéhoto chovu? Co to obnáší chovat a produkovat ryby stejného druhu ne po desítkách až stovákách, ale v tisících?

JB: Místo splendens bych v otázce použil slovo betta. Jak jsem vlastně uvedl v předešlé otázce, chov je postaven na jedné samičce pářené s pěti samci a následném výběru vhodných odchovů. Při takovém postupu nedochází k degeneraci ani v X-té generaci. Musím varovat před pářením sourozenců v jediné linii. Po 3 až 4 generacích by se projevily přílišné degenerativní změny vedoucí až k neplodnosti.

Takový chov obnáší hlavně spoustu práce. Samozřejmě musím mít přehled, co mi kde plave a možná by ses divil, jaký přehled mám o každé výrazně kvalitní rybě od asi jednoho měsíce stáří.

IMG_9190
Stovky separovaných samců.
Autor: Tomáš Chuda

TCh: Jak si obvykle sháníš nové ryby do chovu, když na to přijde? Od chovatelů z okolí, asijské importy, soutěžní výstavy… Co bys začínajícím chovatelům doporučil do začátků?

JB: Všechny ryby, které jsem kdy koupil, jsem rozebral v bodě 11. Každé doporučení je problém. U běžně chovaných ryb posílám lidi ke zkušeným chovatelům. Vyhnou se tak zklamání z úhynů po zakoupení ryb v obchodech. Snad lze doporučit i nákup na výstavách.

TCh: Je tvůj chov ryb podřízený určité rentabilitě, masové produkci, nebo si s rybami hraješ trochu systematicky, jako my, ti menší kuchyňkový akvaristé s pár sty litry vody doma? Jak vybíráš rybky do tření a jakých charakteristik si přitom všímáš?

JB: Samozřejmě, že se musí zachovat kvalita nejméně u chovných ryb. Jak jste si mohli všimnout, každá nádrž byla označená podle toho, jaký výtěr v ní plave. Ryby musí u mě splňovat a potvrzovat příslušnost k danému druhu bet.

TCh: Věnuješ pozornost definovaným ideálům standardů aplikovaných na soutěžních výstavách nebo pracuješ s tím, co máš k dispozici podle vlastního cítění a předpokládaných dispozic vybraného páru?

JB: Snad bych to neměl přiznávat, ale standardy neovládám. Snad tím, že mám nakoukané z internetu asijské pěstírny a jejich ryby, se na to možná dívám podobně jako oni. Dost často, pokud se mi některá ryba třeba na aquabidu zalíbí, přemýšlím, z čeho ji chovatel udělal. Pak si doma vyberu, co potřebuji dát spolu. Dovolím si říci, že se mi taková práce často daří.

2_IMG_7746_1
Best of Show Male - Arcen, NL (2011)
Autor: Tomáš Chuda

TCh: Nejednou jsme se s tebou v posledních letech mohli setkat na místních a zahraničních soutěžních výstavách bojovnic. Úspěchy byly nemalé, jak takovéto rybky připravuješ na výstavu?

JB: Vybrané kusy dám asi na měsíc do 2 litrových elementek oddělených fólií, aby na sebe ryby neviděly. Někdy je vyberu i přímo z kelímku ze skladovaných ryb. Výsledky na výstavách od obou postupů jsou podobné.

TCh: Na jakých barevných a tvarových formách zrovna pracuješ a jaká je tvá nejoblíbenější? Respektive na co bychom se mohli těšit, kdybychom se právě teď k tobě přijeli podívat?

JB: Dá se říct, že na všech známých formách. Barvy mám všechny a nemám žádnou, kterou bych upřednostnil. Snažím se stále o lepší ryby, než byla předchozí generace. Tak uvidíme, co budu vystavovat na příštích výstavách.

TCh: Jak často dáváš rybky do tření?

JB: Pokud tření u párů opakuji, pak po asi 10 dnech. Často ale nechám rybu vytřít jen jednou. Materiálu mám dostatek a tak si s tím příliš starosti nedělám.

25
Úspěch děčínských akvaristů na soutěži Vivarium Betta Show 2010, Mělník.
Autor: Tomáš Chuda

TCh: Další věc, která se tak často nevidí, je odchov potěru, kdy po vytření páru a zabudování jiker do hnízda od snůšky odebereme i samce, abychom omezili riziko požírání mladých a jejich pozvolnému úbytku nebo úplné likvidaci z rozmaru samce. Neobvyklé, efektivní, ale opět to určitě má i svá úskalí. Jaká jsou tvá pozorování při takovém chovu, a co bys doporučil, kdyby to chtěl někdo vyzkoušet?

JB: Mě to nedělá žádné potíže. Základem je kvalitní voda, kterou si dělám z demineralizované vody a čistých chemikálií. Přírodní vody budou pro jiné akvaristy jistě lepší. Po výtěru odlovím celý pár a zakapu mycopurem vlastní výroby - 1 kapka na 1 litr z 2 ml injekční stříkačky. Po dvou dnech zkontroluji líhnutí a po rozplavání začnu krmit.

TCh: Jaké krmivo používáš pro potěr a jaké máš pro odrostlejší a separované rybky? Máš nějakou speciální dietu pro výstavní ryby? Jak často je krmíš?

JB: Krmím jednou denně. Začínám mikrami, po 3 dnech přidám žábronožku a od jednoho měsíce přecházím na granule Dibaq. U některých kmenů či druhů bet začínám krmit nálevníky ze sušené banánové slupky. Vzpomněl jsem si na to nedávno, když jsem se po delší době pustil zpětně do jednoho chovaného kmene. Ten má tak malá mláďata že trepka je snad větší. Používám i granule od jiných výrobců. Vždy však po jejich rozboru kvality a obsahu jednotlivých složek. Jsou to pokaždé výrobci z přímořských států, protože mají přístup ke kvalitním surovinám. Drahá krmiva nekupuji. Součástí cen v Arcenu byla i krmiva od Ocean nutrition – Atisons Betta PRO. Moje ryby to braly velice neochotně, což mě dost překvapilo. Výstavní ryby nic jiného nedostávají. Dorostlé ryby dostávají 1 až 2 dny hladovku.

TCh: V jakém věku separuješ první samce a jak velká jsou tvá „bettária“? Co ti slouží jako samostatná betária a jak často v nich měníš vodu?

JB: Separuji ve 2 měsících do půllitrových misek na salát. Výměna vody je po 10 až 14 dnech. Po jednom měsíci držení v separaci jsou ryby vyskladněny do obchodní sítě.

IMG_9193
V kelímcích separovaní doubletail samci.
Autor: Tomáš Chuda

TCh: V jakém věku si začínáš u mladých ryb všímat a vyhledávat jedince výstavních kvalit s ušlechtilými rysy? Lze to nějak paušalizovat?

JB: Tak po 14 dnech sleduji rychlost růstu a kvalitu vybírám asi po 1 měsíci věku.

TCh: Oko na to máš a nejednou jsme se o tom přesvědčili… Ryby máš bezpochyby pěkné, ale i přesto je každý musí občas třídit podle kvality a něco málo i likvidovat. Dalo by se procentuálně říct, kolik ryb z tvého chovu je hodno výstav a kvalitativně spadají do té zajímavější třídy, nad jejichž fotografiemi na internetu si mnozí jen toužebně povzdechnou?

JB: Na výstavy se snažím vybrat ty nejlepší. Během sezony skončí spousta prvotřídních ryb v obchodní síti převážně v Německu. Dovedu sice postavit páry tak, aby byly všechny mladé rybky parádní. To ale není mým cílem. Pro obchody by se přeci jen, alespoň si myslím, neměla dělat jen špičková kvalita.

TCh: Odchováváš separovaně i vybrané samice?

JB: To se týká jen samic, které už byly ve vytíračkách. Některé se mohou po vrácení do nádrže napadat.

TCh: Kolik míváš obvykle separovaných ryb a kolik jich tak míváš na vrcholu sezónního zájmu, jestli to tak můžu nazvat? Kolik ryb dokážeš zhruba vyprodukovat za celý rok; Celkově, samců i samic?

JB: Celkový počet je v tisících. Nikdy jsem to nepočítal, ale kolem 20.000 kousků to asi bude. Plánuji držet 6.000 kusů separovaných. Zatím na tyto počty připravujeme prostory. Když se daří, je tu k vidění 4.000 separovaných.

494_52_Boina_CV_85b_1
1. místo v kategorii CV, Mělník 2010.
Autor: Tomáš Kučera

TCh: Jakou teplotu udržuješ svým rybám? Vyhříváš celou místnost nebo jsou nádrže vyhřívány individuálně vlastní technikou. Snažíš se vyhřívat i jednotlivé kóje se separovanými samci?

JB: Teplotu držím 25 – 26 stupňů celsia. Topím v místnostech. Spodní studenější nádrže používám k odchovu jiných ryb (např. corydorasy, halančíky, …)

TCh: V jaké objemu držíš starší (chovné) samce?

JB: V 0,5 litru.

TCh: Co říkáš klasickým veiltailům? Odchováváš je, chovals je? A proč myslíš, že teď už nejsou tak populární?

JB: Při nákupní ceně z Asie 6,- Kč je to pro mě málo zajímavé.

TCh: Další chovatelský směr, kterým se možná sám vydáš, budou kratkoploutví Crowntail samci. Čím dál více se setkáváme s gianty, symetrickými Halfmoon Plakat samci, s výrazně oploutvenými Crowntaily mezi jednotlivými paprsky ploutví a jinak stavěnými bojovnicemi... Jakým směrem myslíš, že by se šlechtění bojovnic mohlo do budoucnosti ubírat, lze očekávat nějaké novinky?

JB: V poslední době shora uvedené farmy na aquabidu předvádějí nové barvy. Ty se mi líbí moc a už je pokouším. Líbí se mi i sloní bety. Na Indobetta předváděli i teleskopické oči jako mají závojnatky. Tak to bych nechoval.

2_IMG_9133_1
Velmi atraktivní PK samec se slušným potenciálem pro další chov.
Autor: Tomáš Chuda

TCh: Jak jsi narazil na naše Splendenspower.cz fórum?

JB: Myslím, že mě na něj upozornil Tomáš Kučera z “Vivárka”.

TCh: Nemáš pro naše čtenáře nějakou zajímavou příhodu nebo jinou zvláštnost vysledovanou ve vlastním chovu?

JB: Příhod se v tom nekonečném příběhu děje spousta. Ale co mám napsat ? Snad to, že pokud nakoupí importované ryby, budou to vždy kříženci. Je potom na každém chovateli jak z odchovů vybere další použitelné ryby. Vysvětlit to nejde. To si každý musí vyzkoušet sám.

TCh: Čemu radíš se vyvarovat?

JB: Zlým lidem?

TCh: Co bys vzkázal nebo z vlastní zkušenosti doporučil začínajícím chovatelům a členům našeho fóra?

JB: Přeji jim mnoho zdraví a chovatelských úspěchů v novém roce 2012

Aby vás akvaristika jen bavila. Ono to sice není jednoduché ani pro zkušené chovatele, ale když vydržíte, pak se úspěchy dostaví.

TCh: A poslední otázka; Pokud fotíš, jakým fotoaparátem fotíš svoje ryby?

JB: Nefotím.

01Celkový pohled do skleníku s bazény.

02

03

04

05

10Jedna ze tří místností s akvarijními rybami; Levá část.

11Jedna ze tří místností s akvarijními rybami; Pravá část.

15

16

20

19

18

17

DSCF1080-1Druhá místnost se separovanými samci.

IMG_9191Další regály se separovanými samci.

IMG_9188

IMG_9187

IMG_9184

jiribJiří Bošina se svou ženou a zaslouženými trofejemi.

2_IMG_3458_1

2_IMG_3444_1

2_IMG_3507_1

2_IMG_3512_1

2_IMG_3500_1

2_IMG_3394_1

2_IMG_3392_1

2_IMG_3402_1

2_IMG_3404_1

2_IMG_5892_1

2_IMG_9165_1

DSCF1051-2

DSCF1092

DSCF1096

DSCF1102-1

24

IMG_7719