Peter Bärwald z Kampffischfreunde.de

Autor: Lukáš Nimberger (LN) a Peter Bärwald (PB)

BarwaldPeter a jeho žena Manuela.

Jméno: Peter Bärwald
Přezdívka: Nicebetta
Věk: 39 let
Bydliště: Kassel, Německo
Kontakt: peter<at>kampffischfreunde.de

http://www.nicebetta.de/
http://www.kampffischfreunde.de/

LN: Kdy a proč jsi vlastně začal s chovem šlechtěných bojovnic Betta splendens? Vzpomínáš si ještě, kdy jsi poprvé rozmnožil svůj první pár bojovnic?

PB: Své první akvárium jsem dostal, když mi bylo 5 let. Mezi první obyvatele patřila právě bojovnice.

Jako začátečník jsem také dostal mnoho špatných rad od „expertů“ z pet center a choval jsem proto samce a dvě samice v 220litrovém akváriu. Dnes vím, že to bylo naprosto špatně.

V dalších letech jsem měl bojovnice znovu a znovu v různých intervalech. V několika obdobích jsem neměl ani akvárium nebo jsem se věnoval jiným druhům ryb.

Zhruba od roku 1995 do roku 2000 jsem odchovával Betta splendens variety Veilteil, ale také různé divoké druhy jako třeba Betta enisae, B. picta, B. bellica, B. pugnax, B. smaragdina a pár dalších.  Během tohoto období jsem se hodně naučil o rozmnožování, péči a v neposlední řadě o chovu různých druhů ryb rodu Betta.

Do profesionálního odchovu bojovnic forem Halfmoon, Crowntail a Plakat jsem vstoupil s mojí drahou ženou počátkem roku 2007 s velkým nadšením a prvními úspěchy.

Super Red Halfmoon Betta
Super červený Halfmoon.

LN: „Dělal“ jsi někdy i jiné druhy ryb než jsi začal s bojovnicemi?

PB: V průběhu let jsem měl různé druhy ryb, ale jen některé z nich jsem zkoušel rozmnožit. Byl jsem schopný úspěšně odchovat čichavce medové (Colisa chuna). Tyto malé druhy čichavců jsou podle mě zkrátka nádherné.

LN: Můžeš nám popsat svoji pěstírnu, jakým rybám se věnuješ, v jakém počtu je chováš a jak často je krmíš. Jaká je celková kapacita tvojí pěstírny?

PB: Myslím, že nejvíc řeknou přiložené fotografie a doprovodná galerie.

Betta Room 07
Desítky nádrží a stovky bettárií ve vlastní místnosti.

Betta Room 03
Druhá strana pěstírny.

LN: Vidím, že máš opravdu mnoho samostatných bettárek, ale nevidím žádnou formu průtokového systému, používáš jej? Kolik vlastně trávíš času ve své rybárně a kolik zde můžeme vidět celkem bettárek?

PB: Průtokový systém má samozřejmě mnoho výhod, ovšem jednu hlavní nevýhodu: přenos chorob. Sám jsem takové zařízení používal, ale raději jsem jej odstavil z toho důvodu, že se vyskytly problémy s přenosem nemocí.

V rybárně trávím veškerý volný čas. Vychází to na 2 až 3 hodiny denně, během kterých se věnuji čištění akvárií, výměně vody a krmení.

Máme zhruba 100 akvárií různých velikostí a přibližně 350 bettárek, z nichž je ale vždy využito jen 200, výjimečně více.

LN: Na jakých barevných a tvarových formách zrovna pracuješ a jaká je tvá nejoblíbenější?

PB: Vše co má do činění s černou. Můj cíl je Double Black, ale také Opaque. Asi dva a půl roku se snažím znovu vyšlechtit čistou Opaque. Takovou, jaká byla dřív - ne lesklou bílou.

Co se týče formy ploutví, nezabývám se pouze jedním druhem. Odchovávám Halfmoony, Crowntaily, HMPK a tradiční Plakaty.

Moje žena odchovává barvy jako Salamander a Lavender u variet HMPK, červené HM, černo-oranžové a černo-červené VT.

Black Traditional Plakat
Mladý tradiční Plakat černé barvy.

LN: Jsi členem nějakého sdružení chovatelů bojovnic? Účastníš se soutěžních výstav bojovnic, jestli ano, s jakým úspěchem (viz. seznam úspěchů)?

PB:  Já a moje žena jsme byly 2 roky členy EHBBC. Naneštěstí zde byly nějaké problémy s ostatními členy tohoto klubu a tak jsme se rozhodli odejít.

S pár opravdu dobrými kamarády chovateli jsme pak založili v roce 2009 něco vlastního. Sdružuje nás webová stránka www.kampffischfreunde.de Je to chovatelská komunita bez členství v klubu. Jen mezi dobrými přáteli, nic formálního.

Také jsem členem European Anabantoid Club a International Betta Congress (IBC).

S naší komunitou jsme se stali organizační jednotkou IBC – Chapter of IBC. Náš hlavní cíl je výstava bojovnic v březnu roku 2010 ve Friedrichshafenu v Německu. Chceme uspořádat výstavu spojenou s aukcí našich ryb a zároveň zde poskytnout zájemcům rady o chovu a odchovu bojovnic.

LN: Jak má podle tebe vypadat ideální bojovnice; Podle jakých rysů vybíráš rybky do dalšího chovu?

PB: Nevím. Nemám žádný osobní ideál. Vybírám na základě mezinárodního standartu IBC. Ale musí se mi také na pohled líbit, bojovnice mě musí těšit.

Jsem velmi pečlivý na to, aby potomstvo bylo zdravé a čilé. Snažím se objevit genetické problémy, abych jim mohl předejít.  

Jsem pro takzvané „staré barvy“. Nové barevné variety jako jsou metalicky modré, Copper a Dragon jsou jistě pěkné, ale já i jiní lidé máme zkušenosti, že právě Betty těchto barev měly často nádory a genetické defekty.

Pevně věřím, že křížení druhů jako Betta imbellis, B. smaragdina a B. sp. „Mahachai“ s B. splendens není dobré pro genetiku splendensek.

Steel Blue Halfmoon Betta
Ocelově modrý Halfmoon.

LN: Co si myslíš o mezidruhovém křížení divokých a šlechtěných bojovnic pro získání nových a více atraktivních barev?

PB: Chtěl bych znovu vyšlechtit čisté barvy místo přemýšlení nad novými barvami či tvary ploutví. Každý chce odchovávat bojovnice, ale většina kříží barvy tak, jak je napadne.

Máme zde sotva jen pár čistých barevných kmenů. Všude je to samý Copper, metalicky modré nebo dragoni, které se stále vyvíjí a obměňují asi jako mramorování. Mramorování je genetický „defekt“. Není to nemoc, ale mramorování může naprosto zničit barevně čistou linii.

Samozřejmě musíte s barvami experimentovat, ale prosím, neničte tím již existující ustálené barevné linie.

LN: Jak velké jsou tvoje vytírací nádrže a jak jsou vybaveny?

PB: Odchovávám v akváriích o objemech 12 a 25 litrů, výjimečně v 54litrovém akváriu. Všechny jsou plně vybaveny pískem, rostlinami, úkryty a filtry.

Myslím, že je důležité, aby potěr byl v normálním prostředí, ve kterém se mohou vyskytovat bakterie. Předpokládám, že díky tomu je imunitní systém bojovnic lepší.

jungstars_03
Jedna z odchovných nádrží s potěrem barevné formy Opaque White .

LN: Čím krmíš potěr a čím svoje starší kvalitní samce?

PB: Velmi mladý potěr krmím velkým množstvím čerstvě vylíhnutých nauplií artemie a příležitostně i Turbatrix aceti (hádě octové). Jinak krmím cyclopem, Ocean Nutrition Atison´s Betta Starter a granulemi Ocean Nutrition Atison´s Betta Food a Pro.

V létě začínám krmit komářími larvami; kupuji kilo bílých a červených larev.

LN: V jakém věku dokážeš u mladých ryb rozlišit ryby výstavních kvalit s ušlechtilými rysy.

PB: U potěru starého 2 až 3 měsíce. V jednom měsíci dokážu rozlišit pohlaví. Ve věku 4 až 5 měsíců se rozhodnu, které z ryb nechám dorůst pro soutěžní výstavy a které prodám do akvaristik nebo přes Internet.

LN: Kdy separuješ první samce a jak velká jsou tvá bettária?

PB: Záleží na tom, kdy rozpoznám první samce. Hned pak jsou separováni. Naše bettárka mají různý objem - 1, 1,5 a 2,5 litru. Separuji veškerý potěr, samce i samice.

Super Red Halfmoon Betta female
Jedna ze separovaných samice – Super Red HM (Cambodian genotyp).

LN: Crowntail bojovnice mívají často kučeravé a pokroucené paprsky ploutví. Co myslíš, je to dáno genetickými vlohy nebo to může chovatel nějak ovlivnit, prozradíš nám jak?

PB: Pokroucené paprsky a kučeravění je opravdu problém. Není to však záležitost jen Crowntailů, s tímto problémem se můžeme setkat i u HM, VT a PK. Kučeravění může být zapříčiněno mnoha důvody: špatná kvalita vody, mikroorganizmy usazené na dně bettárek, tvorba mikroorganizmů na povrchu kůže, měkká voda, genetika, příliš tenké paprsky nadměrných ploutví…

LN: Co si myslíš o zápasech bojovnic? Na světě je to čím dál tím více populární. Přemýšlíš o chování některých bojovnic jen kvůli zápasům?

PB: Nechal bych to být tam, kde to je tradicí, v Thajsku. Nezatahoval bych ale tuto zábavu do ostatních zemí. Jsem proti bojům zvířat.

LN:  Máme mnoho moderních tvarových forem bojovnic, máme rosetaily, symetrické PK, doubletaily ve všech formách… Jakým směrem myslíš, že se bude šlechtění bojovnic dále ubírat? Setkal ses už s bojovnicemi označovanými jako „Flowehorn“ (s hrbem na čele) a co si o tom myslíš?

PB: Rosetail: Myslím, že by bylo nejlepší, kdyby tento tvar ploutví byl postupně vytlačen z našich chovů. Rosetailové přinášejí skutečně mnoho a mnoho genetických problémů. Také nemají dlouhou dobu života.

Doubletailové: Podle mě není krátké tělo vůbec hezké. Nicméně tvar ploutví mají podle mě krásný. Já osobně se snažím odchovat klasické doubletaily s normální délkou těla. Naneštěstí není tento rys zatím ustálený. U potěru se však obvykle neobjevuje plná délka těla. Pozoruji, že mnoho rybek je deformovaných, když se na ně podívám shora přes hladinu.

Nemyslím, že někdy dosáhneme tvarů ploutví, které by byly tak oblíbené, jako HM a VT. Potřebujeme vůbec další variety ploutví? Myslím, že ne. A něco jako flowerhorn je skutečně otřesné.

Gianti jsou velmi zajímaví. Doufám, že se podaří ustálit tyto krásné velké Betty do té míry, že se v potomstvu objeví už jen Gianti.

Lavender Halfmoon Plakat male
“Lavender” Halfmoon Plakat.

LN: Co říkáš klasickým Veiltailům? Lidé už je většinou nevidí na e-shopech nejznámějších chovatelů. Odchováváš je? A proč myslíš, že teď už nejsou tak populární?

PB: Veiltailové byli první… Ne, vlastně to byla druhá Showbetta. První byl Fighter.

Veiltail je prapůvod všech ostatních tvarů ploutví. Měli bychom této varietě věnovat více pozornosti a respektu. Naneštěstí tu není moc chovatelů a navíc většina Veiltalů nemá dobré ploutve.

Moje žena má teď více než rok znovu dobré Veiltaily k rozmnožení. Myslím, že bude potřebovat další rok, aby dosáhla svého cíle mít znovu opravdu dobré Veiltaily.

Naneštěstí už IBC nemá standart pro tuto kategorii. Někteří to nepovažují za správné a snaží se přesvědčit IBC, aby znovu zařadily VT do standartu. Doufám, že uspějí.

Za to, že VT ztratily svoji popularitu, můžeme my všichni. Máme VT až jako druhou možnost, pro většinu je to stará móda a nejsou pro ně tak zajímavé. Teď je čas to změnit.

Veiltail Betta male
Tradiční závojový samec chovatelské formy Veiltail.

LN: Co bys doporučil začínajícím chovatelům?

PB: Prvně se seznámit se základními potřebami bojovnic. Během té doby si nastudovat veškeré dostupné informace a teprve potom vyzkoušet první odchovy.

Naneštěstí skoro každý to s prvním odchovem zkouší hned, avšak o chemismu vody a dalších zásadách chovu často mnoho neví, však to známe… Namísto prvotního nadšení se dostaví zklamání. Doplácí na to ale jen Betty; Velmi často úmrtím. Začátečníkům to ale většinou vůbec nevadí. Bojovnic je přeci dost, tak půjdu a koupím novou…

LN: Je pro tebe odchov bojovnic (akvarijních ryb obecně) pouze tvoje hobby nebo práce na plný úvazek? A jestli jen hobby, chtěl bys to změnit a živit se tím?

PB: Bojovnice jsou a zůstanou pro mě jen hobby. Podle mě není možné v Německu a dalších evropských zemích uživit se odchovem bojovnic. Energie a náklady na provoz jsou moc velké.

Profesí jsem pokrývač s vlastní firmou. Zaměstnávám 16 zaměstnanců. To je dost práce a zabere to mnoho času.

LN: A poslední otázka; čím fotíš?

PB: Canon EOS 400D

Halfmoon Plakat
Vzájemně si imponující HMPK samci.

Seznam chovatelských úspěchů Petera a Manuely Barwaldových na výstavách bojovnic.

Únor 2008, Hannover (Germany) EHBBC Show
Peter:
1. Place Doubletail Male all colour hobby
2. Place Doubletail Male all colour hobby
3. Place Doubletail Male all colour hobby

Říjen 2008, Duisburg (Germany) EHBBC Show
Peter:
1. Place Plakat male traditionell all colour
2. Place Plakat male traditionell all colour

Květen 2009, Memmingen (Germany) EAC/AKL Show
Manuela:
1. Place with a VT

Srpen 2009 - Pilsen (Czech) IRIS show
Peter:
1. Place of all
1. Place Kategorie R
1. Place Kategorie K

Manuela:
2. Place Kategorie K

Září 2009, Zürich (Swiss) EBF-Show, IBC sanktioned
Peter:
2. Place Division D1 male traditionell Plakat

Manuela:
1. Place Division D4 male Show-Plakat patterned
2. Place Division D4 male Show-Plakat patterned

Prize of the public

říjen 2009, Duisburg (Germany) EHBBC Show, IBC sanktioned
Peter:
1. Place Division D1: Shortfin ST Traditional Plakat male
3. Place Division D1: Shortfin ST Traditional Plakat male

Manuela:
2. Place Division A5: Halfmoon Patterned ST: Division A2/A4/A6/A8/A10/A15/16 HM female
3. Place Division A: Halfmoon Iridescent Dark Solid Color ST HM male